cstigerlilyy
cstigerlilyy cstigerlilyy
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

EMERGENCY!

6 erasers cost $6.60

Which equation would help determine the cost of 3 erasers?

EMERGENCY 6 erasers cost 660 Which equation would help determine the cost of 3 erasers class=

Respuesta :

tumblrtrash
tumblrtrash tumblrtrash
  • 22-10-2019

Answer:

D

Step-by-step explanation:

6.60/6

= x/3

then u can cross multiply

Answer Link
kittensswift kittensswift
  • 22-10-2019
1) find the unit price/ price of one eraser
$6.60/6 = x (1.1)

2) multiply by 3
3x (3•1.1)

3) answer in $3.30
Answer Link

Otras preguntas

Solve each equation for the variable. 1/2k = 3/4K - 1/2
How do red blood cells carry 02?
What was a result of the Brown v. Board of Education ruling?.
sentence What did you do this morning before school? [PAST TENSE = W/W + A (ed, d, ied OR irregular).]​
Can someone give me an example of how we encounter analysis in our day to day life?
B. Please, do register at we college the now must? A. Must register we at the college now? B. Must we at the college register now? world I the sail to around wa
Please help with this!!
The speed of light is approximately 3 x 10^8 km/s. Alpha Centauri is a red dwarf star which is approximately 4.2 x 10^13 km from Earth. How long would it take l
How can we compare the voting behavior of voters and non voters?
Please help will mark brainliest To find the area A of a rectangle, the length l must be multiplied by the width w. A farmer needs to build a fence to enclose a