makenlie31 makenlie31
  • 25-09-2019
  • Mathematics
contestada

Martin paid $6 for 4 avocados at a farm stand. He wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados? What is the price of 2 avocados?

Martin paid 6 for 4 avocados at a farm stand He wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados What is the price of 2 avocados class=

Respuesta :

LostGirlAlex
LostGirlAlex LostGirlAlex
  • 25-09-2019

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

4/$6 = 2/$3

Answer Link

Otras preguntas

The peak of maya civilization was called the golden age. true false
What is symbolism? a. a statement or situation that seems to be contradictory but actually presents a deeper truth b. an idea is that is downplayed or treated
The stress that should be placed on a syllable is indicated by the use of _____. a.an accent mark b.an apostrophe c.italics
What is the maximum number of electrons that can occupy the d sublevel?
An estimated 17 million americans refused to buy this product during a nationwide boycott that began in 1966.
What is the biggest planet called
Find the least common multiple of 8 and 6
4768 x 1551 divided by 10.2
Which principal part of the verb is used in the following sentence? effi has chosen her friends well.
Talia is on a road trip with some friends. in the first 2 hours, they travel 100 miles. then they hit traffic and go only 30 miles in the next hour. the last ho