idonthaveaname18 idonthaveaname18
  • 25-08-2019
  • Mathematics
contestada

If one redskin and 4 golden roughs cost $1.65, whereas 2 redskins and 3 golden roughs cost $1.55, how much does each type of sweet cost?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 25-08-2019

Answer:

redskin $0.50      golden rough $0.35

Step-by-step explanation:

r=redskin

g=golden rough

1r + 4g = 1.65

2r + 3g = 1.55

I will multiply the first by -2

-2r - 8g  = -3.30

2r  +3g  = 1.55

Add both

0 -5g = - 1.75

g= 0.35       0.35*4 = 1.4

r+ 1.4 = 1.65

r=0.25

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE PLEASE PLEASE HELP
plz help. will mark as brainliest!!!!!!! Which of the following statements about modern floral designers is true? A. They draw little from past traditions. B. T
multiples of 16984 is what I need
can you solve plz ???
Check all of the situations that you would expect to be approximately normally distributed. -the SAT scores of high school seniors -the salaries for members of
True or false? teenage children of alcoholics often display excessive perfectionism, hoarding, isolation, and excessive self-consciousness.
High interest rates on loans encourage people to A. Spend less B. Spend more C. Save less D. Save more
Objective truths depend on personal feelings. a. True b. False
The answer .............................:)
Which of the following injuries is the most severe? 1-severed finger 2-broken leg 3-scraped torso 4-breathlessness