andrewhasadestiny andrewhasadestiny
  • 22-08-2019
  • Mathematics
contestada

The price of a visit to the dentist is $50dollar sign, 50. If the dentist fills any cavities, an additional charge of $100dollar sign, 100 per cavity gets added to the bill.

Respuesta :

efwefwefwefw43
efwefwefwefw43 efwefwefwefw43
  • 22-08-2019

Answer:

The cost of the visit to dentist is equal to (50+100n)

Step-by-step explanation:

Answer Link
hoangpm04
hoangpm04 hoangpm04
  • 22-08-2019

Answer:

$50 + $100*number of cavities need to be filled

Step-by-step explanation:

The price of a visit to the dentist is $50 + $100*number of cavities need to be filled

Hope this helped :3

Answer Link

Otras preguntas

If two amounts are ____________, you can substitute one for the other.
the radius of a circle is 5m, what is the diameter​
A triangular prism is 40 millimeters long and has a triangular face with a base of 24 millimeters and a height of 35 millimeters. The other two sides of the tri
Will give brainliest. A square and a rectangle have the same perimeter. The square has a side length of 8x units. The rectangle has a length of (4x + 8) units a
Add. [4−11−75]+[1−163] A [5−13−108] B [5−1−128] C [5−12−18] D [5−10−138] This is the matrix
How were farmers given an opportunity to own a farm in Bosque Farms after the Dust Bowl?
1. Three apples, a, and two peaches, p, sell for $1.25. Five apples and 1 peach sell for $1.50. What is the cost of one apple?
What is the volume of the figure?
which is a solutiom (x-3)(x + 9)=-27?​
The author most likely included these details in order to highlight the amount of money Justin had to spend to restore the bicycle. illustrate why Justin wanted