pridebutter pridebutter
  • 26-05-2019
  • Mathematics
contestada

the price of milk found by / its cost in cents by its volume in gallons.
what are the units in words?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 26-05-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Milk is often priced in the units "dollars per gallon."  I pay $3/gallon for mine.

If you want the units cents instead of dollars, then the units would be

"cents per gallon."

Answer Link

Otras preguntas

There are two cookie jars: jar 1 contains two chocolate chip cookies and three plain cookies, and jar 2 contains one chocolate chip cookie and one plain cookie.
Keisha and Laura are sitting side by side and playing with toys. They are sharing their toys but otherwise they are not interacting with each other. Instead, ea
A person exerts a horizontal force of 190 n in the test apparatus shown in the figure. Find the horizontal force that his flexor muscle exerts on his forearm.
Ms. Trowbridge will receive a 40% discount off her first cell phone bill. Her monthly cell phone plan charges a flat monthly fee of $25.00 plus $0.20 per minute
It is an A. B. C. D. question thanks. :-)
Which of the following statements is true? a. Processes are spontaneous because they occur at an observable rate. b. Processes that are spontaneous in one dir
Erin Reinhardt and her friend Carol Newman have just arrived in the country Bologna for a summer holiday. While renting a car on their first day in Bologna they
......................
The interest rate specified in the bond indenture is called the
What characteristics do all connective tissues share in common