mimihernande11 mimihernande11
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Please HELP !!

Each granola bar costs $1 write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J

Respuesta :

lublana
lublana lublana
  • 23-05-2019

Answer:

Expression for the total cost is $1J.

Step-by-step explanation:

Given that each granola bar costs $1.

Now we need to write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J.

So let's assume that the number of granola bars = J

then total cost of g granola bars = (J)($1) = $1J

Hence required expression for the total cost is 1J dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Humans need oxygen to survive. Which organ system is responsible for bringing oxygen into the body from the atmosphere?
If f(x) is a linear function, what is the value of n? x f(x) –4 –25 –1 –10 n 20
One of the basic facts of life is that people must make choices as they try to attain their goals. this unavoidable fact comes from a reality an economist calls
X/49=1/x please help
Nobles overthrew most of the city-state monarchs in what year?
Write a function rule that represents the sentence. 2.5 more than the quotient of h and 3 is w.
Someone please help me
If there is no light coming into the chloroplasts, how will this affect the Calvin cycle?
Congenital defect in which one has only half a heart
♥♥ FIRST TO ANSWER GETS BRAINLIEST ♥♥ Five friends are sharing 4 fruit bars. Each friend gets the same amount. How much fruit bar does each friend get?