luna4332
luna4332 luna4332
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Jack rented a bike from Alberto’s Bikes. It cost $13 plus $3 per hour. If Jack paid $22, then he rented the bike for how many hours?

Respuesta :

randomperson7165 randomperson7165
  • 23-05-2019

Answer:

3

Step-by-step explanation:

22 - 13 aka cost of bike so it leaves 9 dollars. 9 divided by 3 aka hrly cost is 3

Answer Link

Otras preguntas

How can u determine if a number is a rational number
900 is one tenth of what
How do you say "i hope he answers my question right, so i can make the right choices." In french?
What role did President Wilson want the United States to play at the start of World War I? a. cutting off American supplies to every warring nation b. enterin
What is 8/18 in decimal form
researchers counted 8,912 monarch butterflies on one branch of a tree at a site in Mexico. They estimated that the total number of butterflies at the site was 1
Why do interest rates on home mortgages increase when demand for housing increases
Which of the following are considered macromolecules? select all that apply. a. nitrogen b. lipids c. proteins d. caron
913,256----write the name of the period that has the digits 913? Write the value of the digit 9?
What is the solution of the equation? w - 2 = -3