footboy1911 footboy1911
  • 22-05-2019
  • Mathematics
contestada

A Package of 10 pens cost $5. Ms.Jackson spent $45 on pens for her office. How many pens did she buy?

Respuesta :

maryannestacy
maryannestacy maryannestacy
  • 22-05-2019

Each pack costs 5 dollars so you take 5 times 8 to get 45 dollars. Then you take to 8 and times it by 10 to get a total of 80 pens

Answer Link

Otras preguntas

Any suggestions for a hook for this essay prompt. Prompt: describe one scenario in which World War III could begin.
Answer please thanks
cadin found the solution for the equation below to be our equals 66 6(5+r)=96 what was his mistake and what is the correct solution
How would the biodiversity and biomass of an ecosystem, change over time as ecological succession occurs? Give an example as part of your answer. (to earn fu
What can electron microscopes reveal
ANSWER ASAP!!How many solutions does this system of equations have? y = -2x + 3 y = -2x - 1 A. 0 B. 1 C. 2 D. Infinitely Many
Which of these names would be listed first in a telephone directory? 1. Layton, Brett Oscar 2. Layton, Brett Paul 3. Layton, Brett Michael
Which of these travels the fastest through a medium? atom photon sound electron
What case struck down laws regulating consensual intimate conduct and thus cleared the ground for later challenges for same-ex?
What does the expression good riddance mean?