dm31500 dm31500
  • 26-04-2019
  • Mathematics
contestada

Joel is looking at a costs for using a gym. He could pay $50 per month for unlimited use or he could pay $12 per month plus $4 per visit. How many visit would he have to make each month to make the $50 per month unlimited use option the cheapest one

Respuesta :

Michayla05
Michayla05 Michayla05
  • 26-04-2019

Answer:

10

Step-by-step explanation:

4 x 10 = 40

40 + 12 = 52

Answer Link

Otras preguntas

What is the independent variable for a dry ice experiment
what is the simplest form of 10/36
Which is the most likely reason for the downfall of the Old Kingdom?conspiratorial A . plots within the royal court B. an overly centralized government C. clima
___________ journalism answers the “who, what, when, where, and why” of important issues. A. Advocacy B. Specific C. Traditional D. Pack
Whom does Winnie Foster tell that she is thinking of running away? A. dog B. grandmother C. toad D. Mae Tuck
which of the following is not a type of plate boundary
Which statement explains why sulfur is classified as a group 16 element
41%of what number is 82?
Who write maritime law
This economic system is characterized by the unregulated exchange of goods and services. -Mercantilism -Communism -Socialism -Free Market