avant76
avant76 avant76
  • 24-04-2019
  • Mathematics
contestada

Carlos brought 9 pounds of oranges for $6.How much will Carlos pay for 30 pounds of oranges?

Respuesta :

riannalsaki riannalsaki
  • 24-04-2019

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

First you find how much it is for a pound by doing 6/9

6/9= .66

Then you multiply the unit rate (.66) by 30

.66*30=20

Answer Link

Otras preguntas

plz help me if you can
explainn plsss i need help plssssssssss
how can natural selection can cause organisms to change over generations.
What is codeswitching?
what 4 consecutive odd numbers add to 64​
5. Nutrients in the small intestine get into the bloodstream by a. Absolution b. Abstraction c. Abrasion d. Absorption ​
mansa musa promoted what religion?
i’ll mark as brainliest if correct (look in image)
Look at the intersecting lines below. What is the value of a?
a straight line passed through the points (3,4) and (3,8). what is the question of the line?