Dolahh Dolahh
  • 24-04-2019
  • Mathematics
contestada

I really don’t know this at all help?

I really dont know this at all help class=

Respuesta :

nitrotype2000
nitrotype2000 nitrotype2000
  • 24-04-2019

Answer: The correct answer would be C. $1.19 or B, depending on how you look at it.

Step-by-step explanation: IN order to figure out the answer, we have to go back and figure a few things out first:

1. how much each pound of bananas cost, and

2. how much each pound of apples cost. So:

8.28 / 12 = .69

15.04 / 8 = 1.88

That's how much 1 pound cost. Now:

1.88 - .69 = 1.19

Answer Link

Otras preguntas

In a covalent compound like O2, two pairs of electrons are shared between the atoms. What is the name given to a bond like this?
It's timed plzzz help!!!!!!!!!!!!!!
100+10-8+60-80+700+20-150
7th grade math help me pleasee :))
A bakery made 360 cookies. Twenty percent of the cookies were chocolate chip. How many cookies were chocolate chip
how do i solve 2+49x4+x
A dozen plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat? Write your answer as a comparison statement. These are for exams please answer quick!!
Help me please ASAP PLEASEEEE
How is someone being appointed to the Supreme Court? (List the steps with specific examples that happen during that step)
PLEASE HELP 25 POINTS!! Read the excerpt from The Monsters Are Due on Maple Street. WOMAN ONE (a little reluctantly) Well . . . sometimes I go to bed late at ni