hellokityy13 hellokityy13
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Jake bought 4 1/2 pounds hamburger for the cook out. How much did it cost him if hamburger is $1.80 per pound​

Respuesta :

Blonde202
Blonde202 Blonde202
  • 23-04-2019

Answer:

8.10

Step-by-step explanation:

4 times 1.80 equals 7.20

1/2 times 1.80 equals 0.90

7.20 plus 0.90 equals 8.10

Answer Link

Otras preguntas

Multiply 546.1 × 0.52 = ____
1) Define energy and its sources.​
A Farewell To Arms Opening Paragraph By Ernest Hemmingway In the late summer of that year we lived in a house in a village that looked across the river and the
− 2.5 = −3 help me please
can y’all please answer this question fast please and thank you ! I will mark brainliest
Write electronic configuration of Na and Ca on the basis of subshell.​
How do you my name is ?
wavelength is?????????​
What is environment
The length of a rectangle of area 45 sq cm is 9 cm. What is its breadth ?​