kathydoge
kathydoge kathydoge
  • 25-04-2016
  • Mathematics
contestada

Cheese costs $4.20 per pound. If Ms.Rivera spent $6.30 on cheese, how many pounds did she buy? A. 15 B. 10.5 C. 1.05 D. 1.5

Respuesta :

SsS11 SsS11
  • 25-04-2016
the answer is 1.5(d) 

work:
          6.30/4.20=1.5 

:D

Answer Link

Otras preguntas

Me Russo exchanged 200 euros , for 270 dollars. How many dollars would he get for 300 euros
Can someone help me help with math please in the ASAP
Based on the naming rules for ions, which of the following is a negatively charged ion (not a polyatomic ion) chlorine chlorate chloride chlorite
i need help asap! :((
one of the main effects of the black death in Europe was??? (i give brainiest please help<3)
Why did 15th century is called as age of discovery?
The nth term of a sequence is 3n +2 work out the first 3 terms of the sequence
Please how can I solve this????
Identify the best synonym for the word assimilate, based on how it is used in this sentence: Maria tried to assimilate to American culture by changing her name
Halp meh plzzzzzzzzzzzzzzzzzzz