Tosandemeyin Tosandemeyin
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

A 54-ounce bottle of fruit juice costs $6.by the unit rates rounded to the nearest cent

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 05-04-2019

Answer:

The unit rate is 0.11 $/ounce

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rates divide the total cost by the total volume

so

(6/54)=0.11 $/ounce

Answer Link

Otras preguntas

List two or three pairs of contrasts that describe ancient Egypt
What means a conscious appreciation for the arts
I don't understand the question can I get help?
hi when did Hitler die xxx
What do anaerobic organisms have in common with photosynthetic organisms? A.) They both appeared on Earth at about the same time. B.) They both can only exist
What is the antonyms of the word earthen
Can you guys help me with fractions I forgot over the summer. Please explain easily.
How did Luthers ideas lead to a break with the church and a new faith
The vertical axis of a demand curves shows
The speed of sound waves through two different media, steel and air, was recorded. According to the graph, sound waves travel. A) through steel, but not throug