username101101 username101101
  • 22-04-2016
  • Mathematics
contestada

at a local fruit stand , Luisa spends $3.96 for 2 pounds of strawberries. how much can she expect to pay for 4 pounds of stawberries?

Respuesta :

yoursister yoursister
  • 22-04-2016
$3.96 for 2 pounds. 4 pounds is twice as much as 2 pounds, or 2x.
Therefore, 2(3.96) = $7.92
Answer Link
Blast
Blast Blast
  • 22-04-2016
Simple 3.96*2 = $7.92 for 4 pounds of strawberries
Answer Link

Otras preguntas

answer it plzstep by step plz​
Is 15.7 an integer ,whole number,natural number
A business plan is centered around a circular area of distribution. The plan calls for the radius of the distribution to increase 50 miles per year. The investo
Working with a Thesis—Group Project Part I: Thesis or Not? For each of the statements below, mark them as a thesis or as a simple fact. _____________ 1. ​Ch
What is the equation of the line that is perpendicular to the line x=2 and goes through the point (1,-3)? *
Pls help it's due today.
what is a direct democracy in your own words?​
What is the ratio 1.6 kg: 120g lowest term?
To graph an exponential, you need to plot a few points, and then connect the dots and draw the graph. Where do you come up with values to use in the graph? T-ch
help me plzzzzzzzzzzz ​