Herbie inc., a firm manufacturing sandwich makers, has fixed costs of $250,000, variable costs of $20 per unit of output, and expected unit sales of 50,000 units. what is the unit cost of a sandwich maker manufactured by herbie?

Respuesta :

MrDay

250000/50000 = $5 per unit

$ 5 per unit + $20 per unit

Unit cost = $25 per unit