dalylapastor25 dalylapastor25
  • 25-02-2019
  • Mathematics
contestada

at the supermarket, gum is sold in packs of 8 pieces each . one pack of gum cost$ &1.92. what is the unit cost per piece of gum?

Respuesta :

awo
awo awo
  • 25-02-2019

the unit cost per piece of gum is 0.24

Answer Link

Otras preguntas

Nathan and Steven stacked boxes on a shelf. Nathan lifted 13 boxes and Steven lifted 15 boxes. The boxes that Nathan lifted each weighed 12 lb more than the box
One reason the 2008 presidential election was historically significant is that it was the first time
Which of the following would disqualify a substance from being a mineral? It has a crystal structure It is a solid It is organic It occurs in nature
What is a stored form of carbohydrate in the muslces and liver quzilet?
Age, family, and economic class are examples of: A. genders. B. ethnic groups. C. religions. D. social identities.
Question:a line has a slope of -4 and passes through the point (-1,-4).What is it’s equation in slope intercept form
Which bodies of water border Canada? Choose all answers that are correct. A; Arctic Ocean B; Atlantic Ocean C; Pacific Ocean D; Indian Ocean PLEASE ANSWER! W
Which of the following explains why the theme statement, "Leiningen beats the ants," is a poor theme statement
A skier is trying to decide whether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs ​$75. A season ski pass costs ​$400. The skier would have to rent skis w
What was the date were the native american were said to take over Us?