gracie3193 gracie3193
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

a package of twelve cans of black beans cost $6.84. What is the cost of three cans of black beans?

Respuesta :

dan4283 dan4283
  • 28-01-2019
$1.71. divide the cost of the package of 12 cans in $6.84. once you get unit price per can, multiply unit price by 3 cans.
Answer Link

Otras preguntas

mateo has 8 liters of water. each glass holds 1/5 liter of water. how many glasses can mateo fill with water?
What does the biodiversity on Earth indicate about its organisms? a)They share many common structures and functions. b)They are adapted to live in a variety o
When finding the value of X with the ration of the perimeters is 2 : 5 we have X as one polygon and 15 on the other polygon . What is X ?
Help with past, present and future tense in French? So, I need to learn the "all the tenses" but I really don't know where to begin. Help?
What was the industrial response to world war ii
How do you calculate wavelength with distance? I know that it's 4L for the first harmonic of a closed end column but what is it for an open ended column or a co
are jellyfish scavengers
One study estimates that that 2,182,300,000,000 text messages were sent in the US in 2012. The US population in 2012 was 314,000,000. On average, how many text
A painter charges $35 per hour for labor plus $40 for a ladder rental when he paints a house. The customer provides the paint. The total charge to paint a cus
4. The rise of fascist regimes in countries like Italy and Germany in the early 20th century came about in part because of which of the following? a. high emplo