elora2007 elora2007
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

you can get 4 value meals for $21.88 at the local buger restaurant. How much is each value meal

Respuesta :

kkpowell kkpowell
  • 25-01-2019

Answer:

$5.47

Step-by-step explanation:

you divide $21.88 by 4 which is 5.47

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 25-01-2019

Answer:

$5.47/meal

Step-by-step explanation:

You want the unit cost of this value meal.  To obtain that, divide $21.88 by 4 meals:

$21.88

----------- = $5.47/meal

4 meals

Answer Link

Otras preguntas

Using goggles correctly means
Need help on this question from math
An example of a weakness in bureaucracies.
What are three ways that you can protect and care for your camera? Why is taking care of your camera important?
Sam got a new job with a $7.00 per hour raise. He worked for 5 hours and got paid $85.00. How much did he make before the raise?A. $10.00 per hourB. $11.00 per
Francesca typed 496 words in 8 minutes. Which of the following is a correct understanding of this rate? a. at this rate, it takes 62 minutes for Francesca to ty
Hey friends!! Can you please help me on my homework? My teacher said if you are missing any work from past few days to do it and return it tomorrow so please gu
define primordial soup
How can bulleted lists help reader understand the text?
Consider the function f(x)=−23x+2f(x)=−23x+2 . What is f(12)f(12) ? Enter your answer, as a simplified fraction, in the box