dejones1198 dejones1198
  • 23-01-2019
  • Mathematics
contestada

Trail mix cost $5.76 for 8 ounces. What is the cost per ounce ?

Respuesta :

Oregano53 Oregano53
  • 23-01-2019
I believe it is 1.38
Answer Link
nutuschaipmini
nutuschaipmini nutuschaipmini
  • 23-01-2019
Answer is 0.72 cents. You would need to divide $5.76 by 8 which equals 72 cents. To check it just multiply 0.72 by 8 and that will give you $5.76.
Answer Link

Otras preguntas

School is cancelled if there is at least 8 inches of snow at 5am. If there are three inches of snow at 8 pm the night before and snow is predicted to fall at
Whats the answer to 45=x(14-x)
how can i fix this fragment sentancei moved to the United States when i was young it was easy to learn english, my parents were already here, they knew english
24 is 16% of what number
the product of two consecutive positive even integers is 14 more than their sum
What is foreshadowing?
how does data help us make decisions?Ask your question here
Why is technology a challenge to skills management ?How can businesses selling the same goods/services eliminate competition ?
A number decreased by 4 is less than 14?
Write 115.9% as a fraction