EarthIsaac
EarthIsaac EarthIsaac
  • 23-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kelly bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-01-2019

To solve this, we divide the price by the kilograms of peanuts.

4.5/5= 0.9

So therefore, our answer is that it costs $0.9 per can of peanuts.

hope this help you out

Answer Link

Otras preguntas

Complete the following sentences about enzyme function: Enzymes speed reaction rates by ______ and lowering activation energy. Activation energies drop because
A point on a wheel of radius 40 cm that is rotating at a constant 5.0 revolutions per second is located 0.20 m from the axis of rotation. What is the accelerati
How did President Jefferson respond to British and French attacks on American ships? A. He ordered U.S. naval forces to blockade British and French ports. B.
What is the slope of this line
Who take more risk men or women explain
a2+b2=c2 solve for b
Lots of points for this question!
Can anyone give an example of Alliteration.​
Need help with this math question. I have tried my best to solve it but I dont really know.
Let f(x) = |x| / x , where x can be any real number except 0. b. What is the range of f?