nalsewd nalsewd
  • 22-12-2018
  • Mathematics
contestada

Help plzzzzz I don’t know this

Help plzzzzz I dont know this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-12-2018

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

The graph shows you that 4 pounds of apples (and no cranberries) can be purchased for $24. Thus each pound costs ...

... $24/(4 pounds) = $6/pound

Answer Link
Ana1311
Ana1311 Ana1311
  • 26-12-2018
4 pounds of apples cost $24
So $24/4=6
6 pounds
Answer Link

Otras preguntas

Determine whether these functions are invertible. Find inverses of the invertible functions. (a) f(x) = x−2. (b) f(x) = x^{2}, where x ∈ R. (c) f(x) = x^{2}, wh
A number decreased by 4 is less than 14?
Explain why spiders and ticks aren't insects
how does data help us make decisions?Ask your question here
What is 1/5 of 15 pennies
What is the median for each set of numbers such as 75,79,81,82.
how do conservationists make use of watersheds and eco zones? why is this important?
15/60 as a percentage
Why is technology a challenge to skills management ?How can businesses selling the same goods/services eliminate competition ?
16x²-81=0 solve the following quadratic equation