emmanuelosiele emmanuelosiele
  • 25-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the Grocery stores, a six-pack of bottles water costs 2.88. How much does each bottle cost?

Respuesta :

hannah2612 hannah2612
  • 25-11-2018
.48 cents per bottle
Answer Link
Salsabil10
Salsabil10 Salsabil10
  • 25-11-2018
Do 2.88 divided by 6
You will get 0.48 for each bottle of water.
$0.48 = 1 bottle of water
Answer Link

Otras preguntas

You purchase a car using a $20,000 loan with a 5% simple interest rate.( a. suppose you pay the loan off after 4 years. how much interest do you pay on your loa
What is the unit rate of max wrote 10 pages of his lab report in 4 hours?
What is the simplest form of this expression? 2(y-1) 8
Which country or region is coal-rich and oil-poor?
What is the value of the expression when a = 5 and b = 2? a 2b−3
All atoms of a specific element have the same number of _______.
The Sunnah is based on the a. hadith. c. Quran. b. Shariah. d. Five Pillars of Islam.
Is 4/5 equivalent of 5/10
Why was a convention covened in annapolis in 1786?
The policy of mercantilism was intended to