chrisalmonte
chrisalmonte chrisalmonte
  • 24-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jen buys 4 tires for 272 what is the price for 1 tire

Respuesta :

say2chandra15
say2chandra15 say2chandra15
  • 24-11-2018
Hey, here's Your answer!!
We're Gonna apply Unitary method in this
So,
4 tires - - - - - - - - - 272
1 tire - - - - - - - - - - -(272)/4
Therefore, cost of 1 tire = 68

Hope this Helps :)
Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 24-11-2018

Jen buys 4 tires for $272. You are solving for only one tire. Divide 272 with 4

272/4 = 68

$68 is the price for one

~

Answer Link

Otras preguntas

As recently as 2010, 60% of drug overdoses were caused by what? Select one: a. Meth b. Cocaine c. Prescription drug abuse d. Heroin
Compare each pair of fractions by drawing models or using the lcd. use the symbols <, >, or =. 1/3 ___ 3/9
Read the excerpt from "A Modest Proposal." But, as to my self, having been wearied out for many years with offering vain, idle, visionary thoughts, and at lengt
There are 24 pizzas. each person gets 1/3 of a pizza. how many people can be fed from the 24 pizzas?
PLEASE HELP ME ON THIS 99 POINTS
YOU MAY RESERCH THIS person, (google) Cristina Fernández de Kirchner look him/her up please help me ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Direc
Whats 16-13×15? math question
I need help on #8 please help..
Consider the reaction: 8H2S(g)+4O2(g)→8H2O(g)+S8(g) Δ[H2S]/Δt = -0.085 M/s . Δ[H2O]/Δt
An increase in Earth’s average temperature due to the buildup of carbon dioxide and other gases in Earth's atmosphere is called A) ozone buildup. B) global warm