darkpain6851 darkpain6851
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 4 pints of ice cream cost $10.08. How much would 30 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

We will solve this using proportions, like this:

4 pints cost 10,08

30 pints cost x

__________________

x = (30 * 10,08)/4

x = 302,4/4

x = 75,6

30 pints of ice cream cost 75,6$.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

A patient wants to know why adh is important in the body. what is the nurse's best response? adh is important in:
16−2t=5t+9 what is the answer help
Which is the most accurate description of a leaf or your stomach? a. a cell b. an organ c. an organ system d. a tissue
In Charotte's Web, why doesn't Charlotte want to write "Pig Supreme" in the web? NEED HELP FAST!!!
Line segment CD is shown on a coordinate grid: A coordinate plane is shown. Line segment CD has endpoints 1 comma 2 and 1 comma negative 1. The line segment i
Which of these statements accurately lists the components of the mucosa of the alimentary canal? which of these statements accurately lists the components of th
At the 0.01 significance level, test the claim that the true percentage is less than 10%. based on the results, determine whether the 8% sample results justifie
What was the first synthetic element to be made by colliding nuclei In a particle accelerator?
Match the exercise type with the correct term. Choices for each sentence :(strength, endurance) The ability to perform 20 sit-ups in a row is categorized as mus
how do you describe the slope of a line . then find the slope