fufnun4295 fufnun4295
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

The price p of an ice cream is $3.95 plus $0.85 for each topping t on the ice cream. How many toppings did I put on my ice cream if it costs $11.60?

Respuesta :

thunder12345678910
thunder12345678910 thunder12345678910
  • 26-10-2018

Answer:

If the price of an ice cream is $3.95 and the toppings cost $0.85 each, and you brought 1 ice cream, then you put 9 toppings on the ice cream.

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

A focal point in a composition is called Please help me
What is the Sutton hop treasure
A retailer marks up the price of a coffee mug from $6.25 to $8.77. By what percent did the price increase? Round to two decimal places. a. 28.73% b. 39.68% c. 4
Plzzzz answer fast......​
4 methyl 2 pentanone structural formula​
identify the figure of speech of: Laughter is the best medicine.​
Question 1 of 10 Use the grouping method to factor the polynomial below completely. x3 + 2x2 + 4x+8 A. (x2 + 4)(x+4) B. (x2 + 2)(x+2)
The figure shows a nutrition label. How much energy does this food contain?
I need one to help me to read something in France. thank u ​
Which of the following sentences is punctuated correctly? A. I wanted to go to a haunted house, but; it was too expensive B. I wanted to go to a haunted house i