everardomaya5794 everardomaya5794
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Containers of yogurt are on sale at 12 for $8.00. Use a ratio table to find the cost of 18containers of yogurt.

Respuesta :

exoticbunnylover123
exoticbunnylover123 exoticbunnylover123
  • 29-10-2018

3:2

6:4

12:8

24:16


18/3 = 6

18:6

18 containers would be 6 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Farmers generally responded to industrialization in the late nineteenth century in which of the following ways? They rejected the mechanization of agriculture i
Give an example of an isometric contraction?
what role do turning points play in the proccess of periodilization
20-4 x(-6)= steps to solve
Personal confidence starts with recognizing personal flaws and accepting those which you cannot change. Since self-reflection is important to maintain personal
Martha wants to make four necklaces that are the same length.She asked her friends to cut the string for the necklaces 15 paper clips long. Would all the length
Give three specific examples of in- justice that King cites.
The image below represents a 12 x 16 room with an 8 x 10 piece of linoleum centered in the room . The yellow and blue rectangles extend the length of their resp
Research evidence shows that younger clients have a good prognosis than older clients. What do you think, which factors are contributing towards it? Generate y
¿Qué necesitas para las ventanas? A. alfombras B. camas C. cortinas D. lámparas