dixon6625 dixon6625
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

If blueberries cost $4.00 per pound, how many pounds of blueberries can you buy for $13.00

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 22-10-2018

Divide the total amount by the amount per pound to find the number of pounds:

$13.00 / $4.00 per pound = 3.25 pounds

Answer Link
mierewhite mierewhite
  • 25-05-2021

Answer:

3.25 IB

Step-by-step explanation:

the price is $13.00 if we divide that by 4 per IB you would get 3.25 IB

Answer Link

Otras preguntas

why did colonists care about having representations
Which is the properly balanced equation that shows the synthesis of limewater, Ca(OH)2, from calcium oxide and water?
which point is a reflection of point R(-2, 9) first across the y-axis and then across the x-axis? A.(-9, -2) B.(-2, -9) C.2, -9) D.(9, -2)
the former mission is now called the
FACT of the day "The cause of the popping sound produced by knuckle cracking(fingers) is largely a mystery."
if two exponents have the same base or factor , what happens to the exponents when the expressions are multiplied ?
A deficiency of which molecule will trigger lactic acid buildup in our muscles? ATP Carbon dioxide Oxygen Water
Tyrees purchase a container of juice that contains 220 cal the label says the 60% of the calories are from carbohydrates how many calories are not from carbohyd
why did colonists care about having representations
Your teacher assigned 20 homework problems. You completed 5 on Monday and 10 more on Tuesday. What fraction of the 20 problems did you complete?