alexandergoetz6644 alexandergoetz6644
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

Four students spend $12 on school lunch. At this rate fine amount 10 students would spend on the same school lunch

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 30-01-2019

Answer:

10 students would spend $30.

Step-by-step explanation:

In order to find this, start by looking for the cost per student. We can do this by dividing the overall cost by the number of students.

$12/4 students = $3 per student.

Now we take that unit rate and multiply by the new number of students.

$3 * 10 students = $30 total spent.

Answer Link

Otras preguntas

you can access various sites on the www by using hyberlinks or by
Alexis needs to paint the four exterior walls of a large rectangular barn. The length of the barn is 80 feet, the width is 50 feet, and the height is 30 feet. T
Which of the following men was a pioneer of suburban home building? A. George c. Marshall B. William S. Burroughs C. William J. Levitt D. Alfred Kinsey
what factor of the number 144 isneither prime nor compisite
Jerry has not worked out in several years. He has experienced some health issues and is realizing the importance of incorporating physical activity into his lif
The house of Representatives has the special power to
The 5.50 cm long second hand on a watch rotates smoothly. What is its angular velocity? What is the speed of the tip of the hand?
how did the domestication of plants and animals affect agrarian societies
so my question isn't really about mathematics, its about earth science there just isn't a tab for science so sorry but here is my question, how did scientists u
What was the purpose of Operation Torch?