gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

If Apple's cost $3.50 per pound how much would 1 1/2 pounds cost

Respuesta :

jade13cox
jade13cox jade13cox
  • 21-10-2018

5.25

3.50 for one pound and half of that is 1.75. so 3.50 + 1.75=5.25

Answer Link

Otras preguntas

Help Much needed here Please If A varies directly with B and A = 105 when B = 3, find A when B = 9.
how many times does 4 go into 90.5?
How do I solve for question 18 and what is the answer? Please help ASAP❤️
Which military advantage was not held by the North? A.) Abundant available manpower B.) Adequate industrial capacity C.) Superior military leaders D.) Adequate
a 4 microC charge is situated at the origin of an xy coordinate system what is the potential difference between the points x=4m and y = 2m. Options are a. -9 x
Can someone please help me
Why is the title The Divine Comedy appropriate for a work that includes a journey through Hell?
Which sentence uses active voice? 1.The crops were damaged by the heavy rainfall. 2.Jodie caught the bouquet at the wedding. 3.A meeting was called on Tuesday.
Search your home for a rectangular prism. Some examples are a cereal box, a CD case, or a coffee table. Measure your prism using appropriate units, such as inch
list 5 of the expressed powers of congress set out in the constitution