vivekmohabir
vivekmohabir vivekmohabir
  • 24-03-2016
  • Mathematics
contestada

paul bought a package of six spiral notbooks for a total cost of $13.50. which equation represents p, the cost, in dollars, of each notebook

Respuesta :

MythBusters MythBusters
  • 24-03-2016
The equation to find how much each notebook would cost would be 
13.50 ÷ 6 = p.

If you would like the answer, it would be 2.25 dollars for each notebook.
Answer Link

Otras preguntas

Which does not show a direct variation between x and y?  A.y = x/9  B.y = 2x  C.y = 0.5x  D.y = 9/xIf f(x) varies directly with x, and f(x) = 8 when x = 6, writ
how do you do substitution
How do body systems depend on each other? please I am offering 50 points!!! I will also thank you!
What is most responsible for the uneven heating of the air in the atmosphere?
How does water enter and exit the leaves
Please help me I'm very confused
If I arrange the numbers 4,5,6,7,8,9,10,11 and 12 in the squares so that the sums of all the rows,columns and diagonals are 24 what is the answer?(magic squares
What is the formula of volume ofba rhombic prism
particles of minerals and other rocks that make up a rock are called______
Find x if f(x) = 2x + 7 and f(x) = -1.