gblazers gblazers
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy 3 pounds for $8.31 or 5 pounds to $12.95

Respuesta :

filip123
filip123 filip123
  • 25-09-2018

Find the unit rate for each

$8.31/3 pounds= $2.77 per pound

$12.95/5 pounds= $2.59 per pound

Final answer: The second option is better because you are paying less per pound (2.59<2.77).

Answer Link
jcultr4s3nse
jcultr4s3nse jcultr4s3nse
  • 25-09-2018

We can find the answer by dividing each price by the amount of pounds and then seeing which number is bigger. Lets try...

8.31/3=2.77

12.95/5=2.59

Since the 12.95 deal allows you to get one pound for just 2.59, that is the better deal.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

12km is equal to how many meters? (show all work)
The Symmetric Property of Congruence allows you to say that if ∠LMN ≅ ∠NSP, then ∠NSP ≅ _____.
The Vedic Age is known for of all of following except A. the concept of zero B. Hinduism C. the Vedic calendar D. the use of manure to enrich the soil
Explain the Segment of Decant Theorem for Geometry
During the sequencing of dna into a protein, what is the first step
¿Adonde vas para mandar una carta?
If Marvel and DC superheroes had a war or something who would win?
I also need help with this !please!
How can a fairy story be 'more than true'?
how did britains economy change as a result of the new farming techniques of the agricultural revolution