smilycb546 smilycb546
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Mr seidel filled up his 14 gallon gas tank for $29.96 what was the price per gallon

Respuesta :

Smartkidddxes
Smartkidddxes Smartkidddxes
  • 25-09-2018
2.14 is the price per gallon.

I figured this out by dividing 14 by 29.96 and I got 2.14 and to check my work I multiplied 2.14 by 14 and got 29.96 .
Answer Link

Otras preguntas

write 1,407 in scientific notation
Divide.–5.4÷0.9 = a. –6.0 b. –0.6 c. 0.6 d. 6.0
When did the gilded age begin
Which is greater 0.14 or 1/4??
Which of the following article titles indicates the probability of bias? A. "Study Reveals Rising Rate of Gun-Related Deaths for Youth." B. "Expert Says Guns
give one example of how classification is used in school
when raising a power to a power what do i do with the exponents
What is the greatest number that rounds to 60000
what's 4/5×5/8 please I really need help with this one
Which new technology of the 1800s had the greatest impact on cattle ranchers on the Great Plains? A. telegraph lines B. steam-powered river boats