nlatch8587 nlatch8587
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb of candy costs 20 .25 how many would 1 lb of candy cost

Respuesta :

Helsset Helsset
  • 28-09-2018

solution:

[tex]\frac{c}{w}=\frac{20.25}{\frac{3}{4}}\\

\frac{c}{1}=\frac{20.25\times 4}{3}\\

\frac{c}{1}=\frac{81}{3}\\

c=27\\

1Ib cost is \$ 27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is attributed to Patrick Henry? A. "We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal." B. "Give me liberty or give
Three times as many children as adults attended a concert on Saturday. An adult's ticket cost $7 and a child's ticket cost $3. The theatre collected a total of
Food in the stomach is broken down by powerful acids and turned into?
Most of the cells in the human body are _____. haploid diploid
Which statement about triangles is true? a. All acute triangles are also equilateral triangles. b. All right triangles are also isosceles triangles. c. All equi
What kinds of change did church critics want to make?
Many countries, including the United States, measure output by calculating the _____. Gross Domestic Product economic peaks economic cycle
how many years passed between 1000B.C.E and C.E 1000
Need help and need to show work
I need help on a algebra word problem... There is a rat and a mouse. The rat is x years old. The mouse is 15 years younger than the rat... How to convert that i