ovalenz2364 ovalenz2364
  • 22-09-2018
  • Mathematics
contestada

Shana is at the grocery store comparing two brands of juice. Brand A costs $3.84 for a 16 ounce bottle. Brand B costs $4.50 for a 25 ounce bottle

Respuesta :

bbansal940 bbansal940
  • 04-10-2018

3.84/16=0.24

4.50/25=0.18

so brand b is cpeaper and should be selected

Answer Link

Otras preguntas

Match each step to its justification to solve 2x+5=19
How many electrons does nitrogen (N) need to gain to have a stable outer electron shell? 1 2 3 4
the closet hominin to a current day human is?
The term Aryan originally referred to a people group in what region?
Select the compound that is not organic. 1. Sucrose 2. Methane 3. Urea 4. Sodium Chloride
which types of activities should you try to perform everydaya.vigorous exercise such as soccer.b.recreational activity's such as walking, throwing, or riding a
What is m∠PTS? ??????????
What potential problems could we have if we did not have the w3c?
What is the Mayflower compact? A. a long term treaty for trade routes with the Dutch tea company B. a formal method to establish systematic order among the pilg
In which country would you find tundra?