michelle971
michelle971 michelle971
  • 21-09-2018
  • Mathematics
contestada

cans of soup are on sale for $1.79 each. of jack spent $25.06 on soup, how many cans did he buy?

Respuesta :

idc23
idc23 idc23
  • 21-09-2018

Divide 25.06 by 1.79. You get the answer...14 cans of soup.

Answer Link
Jenny4531 Jenny4531
  • 21-09-2018

14 cans. If you get one for $1.79 then you have to divide the total of $25.06 by 1.79 to get how much you can buy with $25.06 which are 14 cans.

Answer Link

Otras preguntas

what is the greatest common factor of 78 and 27 ?
What is the absolute value of |-7|
How do you spell baguette in French
One serving of oatmeal provides 16% of the fiber you need daily. You must get the remaining 21 grams of fiber from other sources. How many grams of fiber should
are all lines of symmetry also diagonals? explain
what is the major assumption underlying in the first sentence of The Declaration of Independence
What is the absolute value of |-7|
A car traveling at 22.4 m/s skids to a stop in 2.55s determine the skidding distance of the car ?
why are atoms considered the basic unit of matter
Is it true that the order when dividing three real numbers does not effect the answer?