xovincent xovincent
  • 24-08-2018
  • Mathematics
contestada

letty bought 8 12-packs of soda for a total cost of $24 what did each pack of soda cost

Respuesta :

mytoecold mytoecold
  • 24-08-2018
192$ dollars that's what I got
Answer Link
Grinder Grinder
  • 24-08-2018
Each pack of soda cost $3. It's just 24÷8=3.
Answer Link

Otras preguntas

Answer the questions below about the quadratic function f(x)=-x^2-10x-27 a) Does the function have a minimum or maximum value? b) What does the functions minimu
Who did gaveilo principal kill,whose death is considered to have started world war 1
7. Rewrite y = √9x-36-4 O The equation is The equation is The equation is The equation is to make it easy to graph using a translation. Describe the graph. y=√√
16. The diagram shows a design for an electrically operated model railway signed. a) Explain, step by step, how it works. b) Explain how, by adding a scale and
What amount of energy is required to change 20.0 g of an unknown substance from -15.0 °C to 7.0 °C? (More information on the picture!!)
please help DUE TONIGHT
In which two ways do plant cells use the sugar made in photosynthesis? A. To store energy for life processes B. To make more complex sugar molecules C. To produ
The last dog: Explain the conflict, or struggle, that the settings create within Brock and how it is settled at the end of the story.
An!me rp? :D Any an!me is fine as long as I know it ofc!!! :D
Consider the mathematical sentence 2 = 2. Is there any variable or constant that you could add to or subtract from both sides, or multiply or divide both sides