madironishpdsx4z madironishpdsx4z
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-08-2018

Cost of 1 lemon = 15/2 = 7.5 cents

Cost of 60 lemons = 7.5 * 60 = 450 cents or $4 50

Answer Link
jakewalke540 jakewalke540
  • 21-08-2018

4 can be bought for 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

Carmen is making a strawberry drink. The recipe calls for 5 parts strawberry juice and 3 parts water. Carmen would like to make 64 fluid ounces of strawberry dr
_______ refers to changing one or more of a product's characteristics; while, a _______ is the development of a product closely related to one or more products
A 70 kg human sprinter can accelerate from rest to 10 m/s in 3.0 s. During the same time interval, a 30 kg greyhound can go from rest to 20 m/s. What is the ave
What is f(g(x)) if f(x)=3x+1 and g(x)= the square root of x
I can graph it but how do I solve it​
A student must have at least 18 points to advance to Round 2. Use estimation to decide if any of the students were unable to advance to Round 2. Explain your th
Kithara has 100 quarters and dimes. Their total value is $19. How many of each coin does she have?
This cartoon refers to the Monroe Doctrine issued in 1823. The Monroe Doctrine was intended to prevent European expansion in ? A) China B) North Africa C) South
How many times does the graph of 4x = 32 - x2 cross the x-axis? 0 1 2 What are the solutions to the equation?
which of these is a chemical property of a substanceA. densityB. colorC. reactivityD. melting point​