gamesvex5 gamesvex5
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

The cost for 50 pounds of pet food is $117.50. What is the cost for on pound of food?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 25-07-2018

The cost per pound is

... $117.50/(50 pounds) = $2.35/pound

The average cost for a pound of pet food is $2.35.

_____

If the food only comes in 50 lb bags, your cost for one pound of it will be $117.50.

Answer Link
1234alex101
1234alex101 1234alex101
  • 16-12-2020

Answer:

$2.35 per pound of food

Step-by-step explanation:

You just divide the price ($117.50) by the amount of pounds (50)

117.50 ÷ 50 = 2.35

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

tropical rain fores in brazil that are floded year round are called Igapo true or false
in the night How are the Jews in Auschwitz being Dehumanized?
A boutique sold $127.50 worth of purses for $25.50 each. How many purses did they sell?
Macroeconomics helppppppp
What are the main aspects of verbal communication? A. word choice and language B. tone of voice and word choice C. tone of voice and language D. word choice
What is the product of 2/3and 1/4?
4. The image above shows the outer planets. Which planet is represented by the number 3? SC.8.E.5.7 A Jupiter B Saturn C Neptune D Uranus
pleaseeee helppppp will mark brainlist pleaseee asap​
56 is the sum of 7 and Matt's height.
Which point would fall on the line created by the function y = 3x + 11?A (1,11) B (-2,5)