koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

Gottfried wanted to see how contagious yawning can be. To better understand this, he conducted a social experiment by yawning in front of a random large crowd a
I need help on chemistry.
How did the 1918 flu end?
In comparing the two sisters, Ismene and Antigone, one could most convincingly argue what?
Ayanna is a divorced middle-aged woman who has a stressful job, two teenaged children, and an aging mother to care for. She would like to start exercising to re
solve equestion give i give you 20 points​
Find the values of x and y using the give chord, secant, and tangent lengths
What is.... 4k^2-2k+4=-4 Factored?
How is molarity measured? O A. In liters of water per moles of a dissolved substance B. In liters of water per gram of a dissolved substance O C. In moles of a
Solve for x A.7 B.8 C.9 D.10