matatch96pcdpf1
matatch96pcdpf1 matatch96pcdpf1
  • 24-07-2018
  • Mathematics
contestada

Frank has 26 apples it takes four minutes to eat 1 apple. How many minutes will it take him to eat all 26 apples, if it takes him 4 minutes to eat each one?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 24-07-2018

Hi!


All we have to do to solve this is simple multiplication.


4 minutes x 26 apples


26

x 4

-------

104


The answer is 104 minutes.


Hope this helps! :)

-Peredhel

Answer Link
Creati
Creati Creati
  • 25-07-2018

Hey!

It takes him 4 minutes to eat 1 apple. To eat 26 apples, multiply 26 by 4.

[tex] 26 \times 4 = 104 [/tex]

That means your answer is 104 minutes

[tex] \framebox{Answer = 104 minutes} [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this fast
Make x the subject of m = n + X/P
Mira la imagen, lee el diálogo y escoge la mejor opción para completar la conversación. Look at the image, read the dialogue, and select the best option to comp
More Than Meets the Eye. Who is he in the beginning?
Andrew measured the time it took for an apple to fall 50 feet as 1.95 seconds, but his calculations show that it should be 1.77 seconds. What was his experiment
solve 4/6 + 1/3 options: 6/6 or 1 7/6 5/3 12/6 or 2
7. Renting bowling shoes costs $5. Bowling costs $4 per game. Which equation can be used to find y, the total cost of bowling, if x represents the number of gam
What is an equivalent expression for 5x + 15
What is rate of reaction? Discuss in brief slow and fast reactions.​
what is the typical flow of energy throughout organisms?​