lettersrules
lettersrules lettersrules
  • 26-05-2018
  • Mathematics
contestada

Deshaun buys candy that costs 4 per pound. He will spend at most 32 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?

Respuesta :

ktreyb
ktreyb ktreyb
  • 26-05-2018
Your problem is missing the units after the numbers. It could be 4 cents and 32 cents, 4 dollars and 32 dollars, 4 cents and 32 dollars, 4 dollars and 32 cents, etc. 

Assuming both are in dollars:

32 / 4 = 8

Deshaun can buy 8 pounds of candy. 
Answer Link

Otras preguntas

Kayla gets paid $15 to rake the lawn. Kayla gets paid 3 times as much to rake the lawn as she does to mow the lawn. How much does Kayla get paid to mow the lawn
8. Paul ordered a sweater which costs $36 online. The shipping charges are $12.25. Paul can only spend $72. write an inequality that represents his situation
Need help please, thank you
Choose the correct answer. Write a, b, or c in the box. 1 They asked me what ________ at the time of the robbery. a was I doing b I was doing c have I done 2
A rectangular room is 2 meters longer than it is wide, and its perimeter is 24 meters. Find the dimension of the room.
the second and fifth terms of a geometric progression are 1 and 1/8 respectively. Find the (i) common ratio (ii) fist term (iii) eight term
explain the role and importance of ict in daily life ?​
PLEASE HELP ME THIS IS URGENT!!! I NEED HELP WITH THIS!!!! I WILL MARK YOU BRAINLIEST AND GIVE A GOOD RATING
What part of culture do norms, sanctions, and beliefs belong to? nonmaterial culture. material culture. O structured culture. O civilized culture. Question 8
Evaluate the function: f(-x)=x^2+9x-6