elenme5lidemnatashj
elenme5lidemnatashj elenme5lidemnatashj
  • 26-02-2016
  • Mathematics
contestada

If a unit price label has a unit price of 21.5 cents per pound, how much is the total price for an 8 pound package?
a. $0.37
b. $1.72
c. $2.69
d. $17.20

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 04-03-2016
Given:
unit price per pound = 21.5 cents
bought 8 pound package

find: total amount paid for 8 pound package.

We need to convert cents into dollars to avoid confusion.

21.5 cents x 1 dollar / 100 cents = 21.5 dollar / 100 = 0.215 dollars

0.215 dollars * 8 pounds = 1.72 dollars.

my answer is B. $1.72
Answer Link
ahmadlewis6112
ahmadlewis6112 ahmadlewis6112
  • 05-03-2020

Answer: B $1.72

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A country whose policies are guided by a foreign nation is called a what
a fish is 12 meters above the surface of the ocean. what is its elevation
.............................................. Nvm
Why does heating up a protein cause it to lose function?
The statements that are most characteristic of league
What are the advantages and disadvantages of Canada’s settlement patterns?
Which of these organs is an endocrine structure A vas deferens B. Epididymis
Raul looks at different technologies that will help him do his job. What part of the process is this? analyzing options determining the goals evaluating the dec
State where a function has points of discontinuity
what is the area of this parallelogram?44cm^255cm^299cm^2220cm^2(I forgot to put the picture on this one)D. (4cm) F. 5cm C. (11cm)A. 5cm E 4cm B.