PINK4123
PINK4123 PINK4123
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

A 5-ounce can of tuna cost $0.90. A 12-ounce can of tuna coats $2.40. Which is the better buy?

Respuesta :

Jennihasit Jennihasit
  • 25-02-2016
The second one is a better buy because you are paying two cents for each ounce in the first one youre paying 18 cents for each one
Answer Link

Otras preguntas

what are some of the risk associated with professional emails
1. Au lycée les élèves ___ une pièce tous les ans. 2. On voit un film au cinéma. On voit une pièce au ___. 3. Une ___ a des actes et les actes sont divisés en _
Which is a suboardinating conjunction? A. therefore B. and C. but D. for
ok so the directins are: write sentences on the lines below by adding both a subject and a predicate to each fragment. Do not use the fragment as the subject of
What might cause a change in the value of fiat money?a change in the value of commoditiesa change in government regulationsa change in materials used to make mo
If the flour ratio is 5 liters flour to 1 liter sugar, then how much sugar is needed if only 2 liters of flour are used. (Give answer as fraction)
The nebular hypothesis suggests that our solar system evolved from a huge _____. rotating cloud asteroid collision volcanic eruption star explosion
What three things are necessary to create a civilization?​
Assume that you have developed a tracer with first-order kinetics and k = 0.1 s − 1 . For any given mass, how long will it take the tracer concentration to drop
Which of the following is a factor of 1331x3 − 8y3? 4 11x − 2y 121x2 + 44xy + 4y2 121x2 − 22xy + 4y2