shamekafinkley shamekafinkley
  • 23-05-2018
  • Mathematics
contestada

the cost of 10 yearbooks $250 what is the cost of one yearbook

Respuesta :

sierraberge20p750g0
sierraberge20p750g0 sierraberge20p750g0
  • 23-05-2018
$25 per yearbook

The cost is x and the amount is 10
So the equation is 10x=$250
Divide 250 by 10 and get 25
Answer Link
sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-05-2018
The per-yearbook cost is
   $250/10 = $25

_____
Whether you can actually purchase one yearbook for that price depends on a number of factors.
Answer Link

Otras preguntas

Which statements describe China's early civilization? Choose all answers that are correct. A. They relied on a single, long growing season for rice. B. They wor
1.What replaced feelings of sectionalism in the early 1800s. 2.How did growing nationalism affect foreign and domestic policies 3.How did the missouri compromis
A stubborn 150 kg pig sits down and refuses to move. To drag the pig to the barn, the exasperated farmer ties a rope around the pig and pulls with his maximum f
If you woke up and found yourself invisible what would you do? Two paragraph
: How does the founder of Wikipedia keep a tight reign on accuracy? HELP PLEZ AT LEAST A PARGRAPH PLES
Why can we subtract exponents when we are dividing two things with the same base?
What made slums so difficult to live in?
what does it mean to drain at a constant rate?
A person runs off a cliff into a lake below. If the person leaves the cliff without a horizontal velocity of 4m/s, how far way from the cliff does he land is th
what element from the periodic table rhymes with extreme