davidhamendip8s3g6 davidhamendip8s3g6
  • 22-05-2018
  • Mathematics
contestada

if a unit price label has a unit price of 15.5 cents per ounce how much is the total price for 24 ounce package?

Respuesta :

ggkp316
ggkp316 ggkp316
  • 22-05-2018
Multiply cents by ounces
15.5 cents * 24 ounces= 372 cents

Change to dollars. Divide by 100 cents in a dollar
372 cents ÷ 100 cents in a dollar= $3.72

The total price is $3.72
Answer Link

Otras preguntas

Read the paragraph. I have been a nurse for twenty years. In that time, I have seen a great number of patients suffer because they did not have health insurance
Select the correct answer. Which has the greatest impact on public opinion? anterest groups support ng a cause personal be iets not rfluenced by others politica
which of tge following is true about Earth's temperatures?​
SOMONE PLEASE HELP ASAP!!!!
x = ?Find the composite function 20 points and brainliest
What is the domain of the function shown in the graph below?
What is the range of this data? 3, 3, 0, 8,7, 10,2, 6, 12, 0
why do you think people believe in fake news ​
lean el texto y anoten en su cuaderno los verbos cojugados en tiempo presente: Mario Molina nace en la Ciudad de México en 19 de marzo de 1943. es el tercer hij
Which amendment would the right to privacy fall under?