eyaryar575 eyaryar575
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

Two apples and three peaches cost $1.65. three apples and two peaches cost $1.60. what is the cost of one peach

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 21-05-2018
Apples = $.30
Peaches = $.60

You can get this by setting up a system of equations that looks like this. 

2x + 3y = 1.65
3x + 2y = 1.60

Where x is the amount of apples and y is the number of peaches. Then you can solve using any of the methods (I would suggest elimination for ease). 
Answer Link

Otras preguntas

Can you help me ????
What is the fourth term of the expansion of the binomial (2x + 5)^5?
What effect did the conflict between Athens and Sparta have on ancient Greek civilization?A. It made the Greek vulnerable to conquest by Troy.B. It strengthened
the table shows how Levon spends his time at the gym. What is the ratio of the time on the treadmil to the timelifting weights?
In “by the waters of babylon,” what does john finally realize about the gods?
Which is expressed with most concise language ? A) the tardy policy should be revoked. B) we need to plan ahead for our field trip . C) the students protested a
what is scientific inquiry?
How many grams of Cl2 will be produced along with 250.0 kJ of heat in the following reaction? PCl5(g) + 87.9 kJ PCl3(g) + Cl2(g)
Which kind of mint would dissolve faster, sugar or sugar free
comment down below anything just so u get 5 points :) have a great day !