Peace01
Peace01 Peace01
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

three apples and four bananas cost $4.85 . three apples and ten bananas cost $8.75.Find the cost of an apple.

Respuesta :

peachkiki90
peachkiki90 peachkiki90
  • 24-02-2016
2.92. you divide 8.75 by 3 it will be 2.916666666. you have to round.
Answer Link

Otras preguntas

write the fractions below in simplest terms. 25/50
Where does Robinson Crusoe end up after he jumps off the ship during the storm?
Two technological advantages Europeans had over the Africans
how are matter and substances related?
In a piggy bank, 3/7 of the number of coins are quarters and the rest are nickels. The total value of nickels is $12. How many coins are in the piggy bank?
Your friend has not done well as she expected to do in her exams. She is upset and now blames the teacher for her performance.discuss with your partner what wou
What objects in the universe give out their own light?
i led 2,200 soldigers in a attack on Breeds Hill who am i
seventeen twentieths minus three fifths
Pre-Caclulus help? Please? (b) Find 3 piece-wise functions N(x) for the data algebraically. Let N represent the number of threatened and endangered fish specie