iqbalkamal iqbalkamal
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

7 pounds of grapes cost 10.43.how much does 3 pound cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-02-2016
So what you would do is divide $10.43 by 7 and multiply that answer by 3.

$10.43 divide 7 = $1.49 and then $1.49 x 3 = $4.47. Therefore the answer would be $4.47.
Hope that helps!
Answer Link

Otras preguntas

Name some examples of situations when you use Self-Disciplined
Can you please help.....?????!!!!!!!!
Please help me asap math
Which of the following is one of the reasons the United States invaded Iraq in 2003? A. The U.S. wanted to liberate Kuwait after having been invaded by Iraq.
what does churchill mean when he says “never in the field of human conflict was so much owed by so many to so few”?
A triangular pyramid has a volume of 456 cubic meters. What is the volume of a triangular Pyramidimensions one sixth of the original? Round to the nearest hundr
Which statements describe S waves? Check all that apply.They move side to side.They arrive after P waves.They travel through solids.They travel through liquids.
Nitrogen is used in many plant fertilizers. When it rains, the excess fertilizers run off into streams, rivers, and eventually are carried to the ocean. Algae i
Write about a situation in which you might want to know the volume of a rectangular prism
A patient is suffering from polio, which is a viral disease. What treatment could have prevented the disease?A: the patient should have been vaccinated.B: antib