Seudónimo Seudónimo
  • 26-02-2018
  • Mathematics
contestada

4 spoons and 3 forks cost $15 4 spoons and 1 fork cost $13 how many do the forks cost?

Respuesta :

nilbert
nilbert nilbert
  • 26-02-2018
Let's say that s=spoons and f=forks. 

According to this, we can say that:

{4s+3f=15
{4s+f=13

This is a system. 

We can then use elimination to solve and isolate the variable:
(4s-3f=15)
- (4s+f=13)

We can then subtract and conclude that:
-4f=2
-f=1/2
f=-1/2
Answer Link

Otras preguntas

¿como hacer un teatro de titeres?​
A 40.0-μFcapacitor is connected across a 60.0 Hz generator. An inductor is then connected in parallel with the capacitor. What is the value of the inductance if
Convert 850 nm wavelength into frequency, eV, wavenumber, joules and ergs.
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs.
what is the volume of a cube with side 12m? ​
please answer please is from english thank you​
HELP ASAP1. He finished reading three friends's e-mails and responded to them immediately.A. NO CHANGEB. friend'sC. friendses'D. friends'2. Carrie's siblings e
Manuel ordered a set of purple and red pins . He received 40 pounds is 70% of them were purple. How many purple pins did Manuel receive?
p=2l+2w w=7 p=42 what is l
What molecules can be used for long-term energy storage?​